شارژ کنترلر

شارژ کنترلر

 

نشرنیرو نماینده انحصاری شارژ کنترل های Lumiax در ایران می باشد. لومیاکس یکی از پیشروان تولید شارژکنترل بوده که با تکیه بر تکنولوژی روز دنیا توانسته است جایگاه مناسبی برای محصولات خود در بازارهای جهانی بدست آورد.

 

Max EU Series

دانلود کاتالوگ

Magic Series 10A

دانلود کاتالوگ

Magic LI Series

دانلود کاتالوگ

Magic Series

دانلود کاتالوگ

Max-S series

دانلود کاتالوگ

D-Unit Series

دانلود کاتالوگ

Max&Max Series

دانلود کاتالوگ

Max Series

دانلود کاتالوگ

;

Shine-B Series

دانلود کاتالوگ

Shine LAT Series

دانلود کاتالوگ

Shine Series

دانلود کاتالوگ

شارژ کنترلر خورشیدی دستگاه واسط بین پنل‌های خورشیدی و سیستم مصرفی و ذخیره سازی برق خورشیدی می‌باشد. وظایف اصلی شارژ کنترلرها شارژ باتری‌های مجموعه و رساندن برق به تجهیزات مصرف کننده برق و همچنین عامل بازدارنده از جریان بازگشتی به پنل‌های خورشیدی می‌باشد.

شارژ کنترلرهای جدید و مدرن از دور تکنولوژی زیر استفاده می نمایند:

انواع شارژ کنترلر PWM : مدولاسیون پهنای پالس / Pulse Width Modulation

انواع شارژ کنترلر MPPT : ردیابی نقطه توان حداکثر / Mximum Power Point Tracking

شارژ کنترلر PWM

در شارژرهای با تکنولوژی PWM ، شارژر از مدولاسیون پهنای پالس برای کنترل شارژ باتری‌های استفاده می نماید. بدین صورت که با نزدیک‌تر شدن باتری به حالت شارژ کامل، میزان توان اعمال شده به باتری کاهش می‌یابد. این نوع از کنترلرها به باتری اجازه می‌دهند که بیشتر در حالت پر باقی بمانند بدون اینکه تنش و فشار زیادی تحمل کنند و در نتیجه عمر باتریافزایش می یابد.

شارژ کنترلر MPPT

در شارژرهای با تکنولوژی MPPT ، شارژر از ردیابی نقطه توان حداکثر برای کنترل شارژ باتری‌های استفاده می نماید. این نوع از کنترل کننده ها با پائین آوردن ولتاژ و بالا بردن آمپر و یا بر عکس، بهترین شرایط را برای شارژ باتری خورشیدی با یک توان ثابت ایجاد می نمایند. از مزایای این نوع کنترلرها این است که زمان شارژ کامل باتری خورشیدی را کوتاه کرده و موجب می‌شوند که سیستم در تمام زمانها در حالت بهینه کار کند و دیگر اینکه می توانند به میزان قابل توجهی اتلاف انرژی را کاهش دهند.

مقایسه شارژ کنترلرهای PWM با شارژ کنترلرهای MPPT

شرایط دمائی محیط

در محیط های سرتر شارژهای MPPT گزینه مناسب تری نسبت به شارژرهای PWM می باشند.

نسبت توان تولیدی پنل ها به توان مصرفی مصرف کننده ها:

در سیستم هایی که توان تولیدی پنل ها به اندازه کافی بیشتر از توان مصرفی مصرف کننده های سیستم انرژی خورشیدی می باشد، استفاده از شارژ کنترلرهای PWM گزینه مناسب تری نسبت به شارژرهای های گرانقیمت MPPT می باشد.

اندازه سیستم

برای سیستم های کوچک با توان کمتر از حدود 200 وات حتما شارژ کنترلرهای نوع PWM را انتخاب نمائید و برای سیستم های با توان بیشتر از 300 وات انتخاب شارژرهای MPPT به صرفه خواهد بود(باز هم بستگی به سیستم طراحی شده دارد.)

نوع ماژول سولار (نوع پنل خورشیدی مورد استفاده):

برای پنل های 36 سلولی در سیستم های انرژی خورشیدی جدا از شبکه (OFF-GRID) می توان از شارژرهای PWM استفاده نمود، در حالیکه برای پنل های 60 سلولی در سیستم های متصل به شبکه (ON-GRID) تنها گزینه مناسب شارژرهای MPPT می باشند.

هزینه

انواع شارژ کنترلر MPPT از انواع شارژ کنترلر PWM خیلی گرانتر هستند، ولی قیمت بالای شارژرهای MPPT دلیل خوبی برای کنار گذاشتن این نوع شارژر خورشیدی نمی باشد. انتخاب نوع شارژ کنترلر کاملا بستگی به شرایط و اندازه سیستم انرژی خورشیدی طراحی شده دارد. برای سیستم های انرژی برق خورشیدی بزرگ، خیلی اوقات هزینه شارژ کنترلرهای MPPT خورشیدی در برابر هزینه کل سیستم قابل چشم پوشی می باشد و از آنجایی که در سیستم های بزرگ انرژی خورشیدی شارژر MPPT از کارایی بالاتری برخورداراست، انتخاب این نوع شارژ کنترلر گزینه ای بسیار منطقی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.