محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

اشتراک در خبرخوان

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور چگونه برق را تولید می کند؟

دیزل ژنراتور ها به عنوان منبع انرژی قابل اطمینان برای انواع کاربردهای صنعتی، بیمارستانی، ساختمانی و ... می باشند که این اطمینان را به شما خواهند داد که در صورت بروز اشکال در شبکه برق سراسری دسترسی شما به برق قطع نخواهد شد. دیزل ژنراتورها در انواع مختلف ( از لحاظ ساختاری، تکنولوژی، نوع سوخت، ابعاد و ... ) با یکدیگر متفاوت می باشند. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد دیزل ژنراتور، اجزای اصلی دیزل ژنراتور و نحوه عملکرد دیزل ژنراتور به عنوان منبع پشتیبان خواهیم پرداخت.

تولید برق دیزل ژنراتور

به بیان ساده ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. باید توجه داشت که ژنراتور تولید کننده انرژی الکتریکی نمی باشد بلکه تنها انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. با چرخش روتور ژنراتور توسط موتور دیزل جریان الکتریکی در استاتور القا می شود و با شما قادر خواهید بود تا توان مورد نیاز خود را از خروجی های تعبیه شده در دستگاه دریافت نمایید. برای درک بهتر این موضوع بهتر است پمپ آبی را در نظر بگیرید که به وسیله موتور خود جریان آب را جاری می کند. ژنراتورهای امروزی با توجه با اصول الکترومغناطیسی کشف شده توسط فارادی در سال 1831 کار می کنند. فارادی کشف کرد که تغییر میزان شار در یک محیط مغناطیسی می تواند منجر به ایجاد جریان الکتریکی گردد. بنابراین با ایجاد چنین محیطی در 2 سر سیم می توانم جریان الکتریکی در آن ایجاد نماییم.

اجزای اصلی دیزل ژنراتور

⦁    موتور
⦁    ژنراتور
⦁    سیستم سوخت رسانی
⦁    تنظیم کننده ولتاژ
⦁    اگزوز و سیستم خنک سازی
⦁    سیستم روانکاری
⦁    باتری
⦁    پنل کاربری
⦁    شاسی دیزل ژنراتوردر ادامه به بررسی اجزای نام برده شده دیزل ژنراتور می پردازیم:
1.موتور : موتور منبع تولیدی انرژی مکانیکی برای ژنراتور می باشد. اندازه موتور ارتباط مستقیمی با بیشینه توان تولیدی ژنراتور دارد. توجه به برخی موارد برای ارزیابی موتور دیزل ژنراتور شما ضروری می باشد. همچنین می بایست از دستور العمل های تولید کننده موتور برای سرویس و نگهداری آن آگاهی کامل داشته باشید.
الف) نوع سوخت : موتورِ ژنراتور می تواند با سوخت های مختلفی همچون بنزین، گازوئیل و گاز کار کند. موتور ژنراتورهای کوچک و خانگی معمولا با سوخت بنزین و دیزل ژنراتور های صنعتی و بیمارستانی و ... با سوخت هایی مثل گازوئیل و گاز کار می کنند. همچنین در برخی از موتور ژنراتورهای از سیستم های دوگانه استفاده می شود.
ب) OHV : به موتور هایی که سوپاپ های آن در بالای محفظه احتراق قرار گرفته است موتور های OHV گفته می شود. موتورهای OHV به نسبت سایر موتورها دارای مزایایی همچون اختلاط کمتر سوخت با هوا و خروج کاملتر دود را دارا می باشند. از دیگر مزایای این موتورها می توان به آلودگی کمتر برای محیط زیست ، کاهش مصرف روغن موتور و افزایش عمر موتور اشاره نمود.
2. ژنراتور : ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی تولید شده توسط موتور را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. ژنراتور از اجزای مختلفی مثل روتور، استاتور، القا کننده و ... تشکیل شده است. هماهنگی این اجزا باعث می شود تا با حرک میدان های مغناطیسی و الکتریکی برق مورد نیاز ما تولید گردد. اجزای ژنراتور عبارت اند از :

1. روتور : جزء محرک ژنراتور می باشد که با چرخش خود میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

2. استاتور : جزء ثابت ژنراتور بوده که جریان الکتریکی تولید شده را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.  

ژنراتور ها را می توان با نوجه به معیارهای زیر دسته بندی نمود:

⦁     نحوه القاء : این نوع ژنراتورها با نام ژنراتورهای بدون جاروبک شناخته می شوند.
⦁    مغناطیس دائم : در ژنراتور های کوچک کاربرد فراوان دارد.
⦁    اکسایتر: در ژنراتورهای با جریان مستقیم کاربرد دارد.


3.سیستم سوخت رسانی: باک های سوخت معمولا دارای ظرفیتی برای تامین سوخت مورد نیاز ژنراتور برای کارکرد 7 تا 8 ساعت می باشند. برای مور ژنراتورهای کوچک و یا موتور برق ها باک در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته است. برای دیزل ژنراتور های صنعتی لازم است تا منبع سوختی مجزا در نظر گرفته شود. اجزای اصلی سیستم سوخت رسانی عبارت از: لوله های ارتباطی بین منبع سوخت و موتور، لوله های برگشت سوخت از موتور به منبع سوخت، پمپ سوخت، فیلترهای سوخت و انژکتور
4. تنظیم کننده ولتاژ : همانطور که از اسمش پیداست وظیفه این قطعه تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ژنراتور می باشد. در صورتی که باری به موتور ژنراتور وارد شود این قطعه با تشخیص کاهش ولتاژ اقدام به سوخت رسانی بیشتر به موتور نموده و افت ولتاژ را جبران می نماید.
5. اگزوز و سیستم خنک سازی: در ابتدا به بررسی سیستم خنک سازی می پردازیم. استفاده از دیزل ژنراتور در بازه زمانی طولانی منجر به افزایش دمای قسمت های مختلف آن می گردد. به همین خاطر وجود یک سیستم خنک سازی برای کاهش دمای قسمت های مختلف الزامی بوده و استفاده از آب برای کاهش دمای دیزل ژنراتور بسیار مرسوم می باشد. البته نحوه اعمال سیستم بستگی به ظرفیت تولید موتور ژنراتور دارد. در برخی موارد ( موتور ژنراتورهای با توان تولیدی کوچک ) از رادیاتورهای جدا و متصل برای کاهش دمای دستگاه استفاده می کنند و برای نیروگاه های بزرگ از برج های خنک سازی استفاده می شود. بررسی سیستم خنک سازی دیزل ژنراتور به صورت روزانه ضروری می باشد. سیستم خنک سازی موتور ژنراتور می بایست هر 600 ساعت سرویس گردد و از عملکرد اجزای مختلف آن اطمینان حاصل گردد. اگزوز دیزل ژنراتور همانند اگزوز سایز موتورهای دیزلی و بنزینی می باشد بنابراین ضروریست تا سیستمی تعبیه گردد تا گازهای خروجی دستگاه را به صورت مناسب از محیط خارج گرداند. لازم به ذکر است که تنفس گازهای خروجی اگزوز می تواند منجر به مرگ گردد. لوله های اگزوز به طور معمول از جنس آهن و یا استیل می باشد. این لوله های توسط اتصالاتی منعطف به دستگاه متصل می شود تا از شدت لرزش های آن کاسته شود. شما می بایست به این نکته توجه داشته باشید که لوله اگزوز شما مجاور ورودی هوای محل نصب دستگاه نباشد تا از بروز حوادث ناشی از گاز جلوگیری گردد.
6. سیستم روانکاری: از آنجایی که اجزای داخلی موتور متحرک می باشند نیازمند سیستمی برای روانکاری بوده تا به کار خود به نرمی و آرامی ادامه دهند. این روانکاری در دیزل ژنراتور به وسیله روغن صورت می گیرد. اپراتور دیزل ژنراتور می بایست هر 8 ساعت 1 بار نسب به بررسی میزان سطح روغن موتور دستگاه اقدام نماید. همچنین روغن موتور ژنراتور می بایست هر 500 ساعت 1 بار تعویض گردد.
7. باتری: استارت اولیه دیزل ژنراتور به وسیله باتری می باشد. باتری شارژر وظیفه کنترل و شارژ دهی باتری ها را بر عهده دارد. باتری شارژر این عمل را به صورت اتوماتیک و با بررسی میزان ولتاژ باتری ها انجام می دهد تا در صورت کاهش ولتاژ اقدام به شارژدهی به آن می نماید.
8. پنل کاربری: پنل کاربری رابط بین المان های دیزل ژنراتور و اپراتور آن می باشد. اپراتور می تواند با استفاده از پنل اقدامات زیر را انجام دهد.
1. روشن و خاموش کردن
2. بررسی پارامترها و خروجی های موتور
3. بررسی پارامترها و خروجی های ژنراتور
4. بررسی شرایط عمومی دیزل ژنراتور

9.شاسی : قسمتی از دیزل ژنراتور بوده که موتور و ژنراتور و سایز اجزا بر روی آن نصب می گردد.

148 آیتم

جدولی  لیست 

148 آیتم

جدولی  لیست 

پرفروش ترین ها

محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.