محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

کنتاکتور

کنتاکتور (  Contactor) چیست ؟

کنتاکتورها کلیدهای الکترومغناطیسی بوبین داری هستند که از اجزاء بسیار مهم مدارهای فرمان و قدرت الکتریکی محسوب شده و با خاصیت الکترو مغناطیسی تعدادی کنتاکت را به یکدیگر وصل یا از یکدیگر جدا میکنند که این امر موجب قطع ، وصل و یا تغییر اتصال مدار میگردد .

کنتاکتورها موارد استفاده بسیاری در تابلوهای برق صنعتی جهت راه اندازی و کنترل ماشینهای صنعتی داشته و برای کنترل بارهای مختلف الکتریکی اعم از الکتروموتورها، بانکهای خازنی، مدارهای روشنایی، گرمکن‌های الکتریکی و سایر تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار میگیرند همچنین میتوان با استفاده از کنتاکتور و یک محافظ در برق ساختمان از کلیه وسایل برقی منزل محافظت کرد .

 

انواع کنتاکتور ها :

کنتاکتورها در ابعاد  و اندازه های مختلف و ولتاژهای متفاوت طراحی و تولید می گردند. از کنتاکتورهای 24 ولت دی سی کوچک گرفته که برای آمپراژ تنها یک آمپر طراحی شده تا کنتاکتورهای با ابعاد بسیار بزرگ که به منظور قطع و وصل ولتاژهای چند کیلو ولت و آمپراژهای چند هزار آمپر طراحی و تولید میگردند .

 

ساختار کنتاکتور

اجزای اصلی تشکیل دهنده کنتاکتورها شامل تیغه ، بوبین ، محفظه ، تیغه کمکی و رله حرارتی میباشد .

  • تیغه کنتاکتور‌ : تیغه‌های هر کنتاکتور شامل دو قسمت تیغه‌های قدرت و تیغه‌های فرمان می باشد که وظیفهٔ اصلی تیغه‌های قدرت ، هدایت جریان اکتریکی پس از هر بار تحریک شدن بوبین از خود بوده و تیغه‌های فرمان نیز همان‌طور که از نامشان مشخص است برای استفاده در مدار فرمان به کار برده میشوند ، تیغه‌های فرمان نیز به دو صورت نرمالی باز و نرمالی بسته بر روی بدنه کنتاکتور به گونه ای قرار میگیرند که پس از هر بار تحریک شدن بوبین به حالت عکس تغییر وضعیت ‌دهند .
  • بوبین کنتاکتور : به منظور تامین نیروی لازم برای اتصال فیزیکی کنتاکتهای هادی الکتریسته از بوبین که یک هسته مغناطیسی سیم پیچی شده میباشد ، استفاده میگردد .
  • محفظه : به منظور ایزوله کردن بخشهای هادی و خطرناک کنتاکتور و حفظ جان کسانی که با کنتاکتور کار میکنند از یک محفظه استفاده میگردد که جنس آن معمولاً از مواد عایق الکتریسیته مانند پلاستیکهای سفت شونده در برابر حرارت و یا انواع دیگر عایق الکتریسیته میباشد .
  • تیغه کمکی : تیغه‌های کمکی، تیغه‌های فرمان (آمپر پایین) نرمالی باز و نرمالی بسته می‌باشند که بالای بدنه کنتاکتور یا در برخی از مدل‌ها در کنار بدنه کنتاکتور نصب شده و هر بار تحریک شدن بوبین کنتاکتور، باعث تغییر وضعیت این تیغه‌ها میگردد .
  • رله حرارتی : معمولاً برای حفاظت از بارهایی که به کنتاکتور بسته شده اند از رله حرارتی یا بیمتال استفاده می گردد که این نوع رله‌ها در برخی از مدلهای کنتاکتورها بر روی بدنه تعبیه شده‌اند و در برخی دیگر به صورت اختیاری بر روی کنتاکتور بسته می‌شوند که اگر بار بسته شده به کنتاکتور جریانی بیش از حد مجاز از شبکه بکشد یا ولتاژ ورودی بجای سه فاز ، دو فاز گردد رله حرارتی عمل کرده و با قطع جریان از صدمه زدن به دستگاههای الکتریکی جلوگیری می‌کند .

 

مزایاي استفاده از کنتاکتورها نسبت به کلیدهاي دستی صنعتنی

از مزایای استفاده از کنتاکتورها نسبت به کلید های دستی صنعتی میتوان به امکان کنترل مصرف کننده از راه دور ، امکان کنترل مصرف کننده از چند محل ، امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک براي مراحل مختلف کار مصرف کننده ، سرعت قطع و وصل زیاد ، کم بودن استهلاک کلید و طول عمر مکانیکی بیشتر نسبت به سایر کلیدها به دلیل عدم ساییدگی مکانیکی در هنگام قطع و وصل کنتاکتها و ایمن تر بودن به دلیل حفاظت مناسبتر و کامل تر در کنتاکتورها اشاره کرد ضمناً به دلیل قطع مدار توسط کنتاکتور در زمان قطع برق و نیاز به استارت مجدد دستگاه جهت شروع بکار ، از خطرات وصل ناگهانی برق نیز جلوگیری میگردد .

به منظور انتخاب یک کنتاکتور دارای قدرت و جریان عبوری مناسب و منطبق با مشخصات مصرف کننده ها به نحوی که در مدت استفاده و در زمان لازم کنتاکتور و مصرف کننده ها آسیب نبینند ، میبایست به مشخصات کنتاکتور توجه لازم را داشت ، لذا برای تامین آن شرکت های تولید کننده برای هر کنتاکتور جریانهای نامی و ولتاژهای نامی تعریف مینمایند که جریانهای نامی یک کنتاکتور شامل جریان دائمی ، جریان هفتگی ، جریان شیفتی ، جریان کار نامی ، جریان اتصال کوتاه و جریان یک ثانیه ای بوده و ولتاژهای نامی یک کنتاکتور نیز شامل ولتاژ کار ، ولتاژ عایقی و ولتاژهای نامی تغذیه بوبین میباشد .

در کنتاکتورهاي AC جهت جلوگیري از لرزش ناشی از فرکانس ، شرکت های تولید کننده از یک حلقۀ اتصال کوتاه شده استفاده می کنند که با اینکار به دلیل القاي ولتاژ در حلقۀ اتصال کوتاه ، جریانی از آن میگذرد که این جریان شاري را تولید کرده که با شار اصلی 90 درجه اختلاف فاز داشته و ایجاد این شار دائمی در هسته باعث متصل نگه داشتن دو بخش ثابت و متحرک هسته به یکدیگر میگردد .

 

23 آیتم

جدولی  لیست 

23 آیتم

جدولی  لیست 

پرفروش ترین ها

محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.