محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

سیم و کابل

آشنایی با انواع سیم و کابل

 

سیم ها یک نوع هادی الکتریسیته هستند که برای انتقال جریان از یک محل ( مبدأ ) به محلی دیگر ( مقصد ) و همچنین برای ارتباط میان دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

 

به طور کلی سیم ها به سه دسته تقسیم می شوند :

۱- سیم های مفتولی ( خشک )

۲- سیم های نیمه افشان

۳- سیم های افشان

 

 • سیم مفتولی و کاربرد آن :

سیم مفتولی یا همان سیم خشک به صورت یک سیم تک رشته ای می باشد که از این نوع سیم جهت تکمیل تابلو برق ها استفاده می شود هادی این نوع سیم از مس بوده و طبق استاندارد ها ساخته می شود و با پوششی از پی وی سی پوشانده می شود. ولتاژ نامی سیم بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می باشد که برای جریان های مختلف با سطح مقطع ۱.۵ تا ۲۴۰ میلی متر مربع ساخته می شود .

 

 • سیم نیمه افشان و کاربرد آن :

اجزای تشکیل دهنده سیم نیمه افشان مشابه سیم خشک بوده که ولتاژ نامی آن نیز بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ ولت می باشد نکته حائز اهمیت این نوع سیم نسبت به سیم مفتول (خشک) انعطاف پذیری بیشتر می باشد .

 

 • تعریف سیم افشان و کاربرد آن :

این نوع سیم تشکیل شده از تعداد زیاد رشته های نازک مسی که به سیم های نرم معروف هستند و می توان از این نوع سیم در سیم کشی ساختمان استفاده کرد و ولتاژ نامی این نوع سیم بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ولت می باشد و همچنین انعطاف پذیری این نوع سیم از سیم های خشک و نیمه افشان بالاتر بوده است .

 

نکته حائز اهمیت این است که اجرای سیم ها از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده است که در قسمت هادی بیشتر از مس و آلومینیوم استفاده می شود ولی با توجه به حجم کم وهدایت بهتر نسبت به دیگر فلزات از مس استفاده می شود و در قسمت عایق سیم از ترکیبات پلاستیکی استفاده می شود که آن را به صورت لایه لایه ای روی هادی کشیده می شود ، واحد اندازه گیری سطح مقطع سیم بر حسب میلی متر مربع می باشد .

 

جنس هادی و عایق و نوع کاربرد کابل ها و سیم ها را به حروف مشخصی که بر روی روکش خروجی آن ها نوشته میشوند به طوری که هر حرف و کلمه معنی خاص خود را دارد که این نوع حروف عبارتنداز :

 • سیم تک لا با روکش پلاستیک مناسب برای سیم کشی ساختمانNYA
 • سیم افشان با روکش پلاستیک مناسب برای سیم کشی ساختمانNYAF
 • سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NSYA
 • سیم مقاوم در برابر رطوبتNYM
 • سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگیNYZ
 • سیم برای مصرف لوستر و چراغ هاNYFA
 • سیم دو رشته ای برای مصرف روشنایی( دولا )NYFAZ
 • سیم مکالمه و خبریY
 • سیم کواکسیالT

 

در حروف و کلمات فوق هر یک معنای خاص خود را دارند برای مثال N علامت سیم مسی می باشد و یا Y علامت عایق (p.v.c) می باشد و Z و S علامت سیم های مخصوص ، F علامت سیم نرم ، A برای سیم کشی داخل لوله ها ، M  به معنی سیم مقاوم در برابر رطوبت  می باشد.

 

۱- سیم NYA چیست ؟

این نوع سیم مسی نرم با روکش پلاستیکی با رنگ بندی گوناگون موجود می باشد و استفاده از آن در در زیر گچ به هیچ عنوان توصیه نمی شود و این سیم در محل های خشک و در داخل لوله پی وی سی و فولادی قرار داده می شود .

 

 

۲- سیم NYAF چیست ؟

این نوع سیم همانند سیم NYA با هادی همچون مس نرم و با روکش پلاستیکی و با رنگ بندی گوناگون می باشد و استفاده از آن در در زیر گچ به هیچ عنوان توصیه نمی شود و این سیم در محل های خشک و در داخل لوله پی وی سی و فولادی قرار داده می شود .

 

۳- سیم NYM چیست؟

این نوع سیم با نصب ثابت در محل های خشک و یا مرطوب یا زیر گچ بدون لوله یا روی مقره مثل کولر ، ساختمان این نوع سیم تشکیل شده از سیم های مسی یک لایه با عایق پی وی سی که چند نمونه از آن ها با هم در یک کلاف روکش پی وی سی شده است .

 

۴- سیم NYAF چیست؟

این نوع سیم از سیم های نازک مسی به هم تابیده شده که با مواد پی وی سی روکش و عایق شده است و این گونه از سیم ها در در داخل لوله پی وی سی و فولادی نصب و ثابت می شود.

 

۵- سیم NYAFZ چیست؟

ساختمان این نوع از سیم ها به گونه ای است که سیم های نازک مسی پس از این که به هم تابیده شد، به طور موازی با هم عایق بندی میشوند و از این نوع سیم برای مصرف روشنایی استفاده می شود ، توجه داشته باشید که برای وسایل قابل هم توصیه نمی شود .

 

۶- سیم Y چیست؟

ساختمان این نوع از سیم ها به گونه ای است که سیم هاروکش شده با مواد پی وی سی و دو یا سه و یا چهار رشته ای به هم تابیده شده است و تک رشته بیشتر تک رشته ها در کلاف های یک صد متری در بازار موجود می باشد و از آن برای نصب در داخل لوله پی وی سی و فولادی برای مصارف همچون زنگ اخبار و تلفن و سایر دستگاه های هشدار دهنده استفاده می شود .

 

۷-  کابل کواکسیال T چیست؟

این نوع کابل یک کابل دو سیمه می باشد که از یک رشته سیم داخلی که در مرکز کابل با عایقی که معمولا از جنس پی وی سی است و یک سیم خارجی که بافته شده برروی عایق سیم مرکزی درست شده و به همین دلیل سیم داخلی در مقابل امواج پارازیت محافظت می شود .

 

 

کابل چیست ؟

به طور کلی هر هادی که بتواند جریان برق را از خود عبور دهد و توسط موادی که از طرف محیط اطراف خود عایق شده باشد را که ولتاژ سطح عایق نسبت به زمین برابر صفر باشد و درون سطح سیم نسبت به زمین دارای ولتاژ باشد را کابل می نامند. البته توجه داشته باشید که اجزای تشکیل دهنده کابل های فشار قوی و فشار ضعیف کاملا با کابل هایی که در صنعت مخابرات استفاده می شوند تفاوت دارند، اما تنها نقطه مشترک بین تمام کابل ها را می توان به هادی و روکش عایقی آن ها اشاره کرد. متفاوت بودن کابل ها به دلیل کاربرد آن ها می باشد که به این معنی است که نوع استفاده از آن ها باعث می شود که شکل، جنس، سطح مقطع و تعداد هادی ها و عایق ها با هم تفاوت داشته باشند و به دلیل این تفاوت ها باعث تقسیم بندی کابل ها می شوند. هادی از نوع سیم مسی تقریبا خالص و از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار می باشد و همچنین می توان به جای مس از آلومینیوم و آلیاژ های مختلف (مخصوص) استفاده نمود سطح مقطع این نوع هادی را با توجه به مقدار جریان عبوری و کاربرد آن در اندازه های مختلف و شکل های متفاوت ساخته می شوند.

 

هادی ها را می توان از نظر رشته به دو دسته تقسیم کرد :

۱- مفتولی (تک رشته)

۲- افشان (چند رشته)

 • برای نشان دادن و مشخص کردن هادی های مفتولی (تک رشته) از حرف (E) و برا هادی های افشان (چند رشته ای) از حرف (M) استفاده می شود .

 

 • از نظر شکل سطح مقطع ، هادی ها به دو دسته تقسیم می گردند :

۱- گرد

۲- مثلثی (سکتور)

- برای نشان دادن و مشخص کردن سطح مقطع هادی های گرد از حرف (R) و همچنین برای نشان دادان و مشخص کردن سطح مقطع هادی های مثلثی (سکتور) از حرف (S)

استفاده می شود. کابل ها به طور کلی به دو دسته مسلح (زره دار) و غیر مسلح تقسیم بندی می شوند که مسلح شامل تحمل ضربه ، نفوذ رطوبت ، فشار و غیره می شود.

 

کابل ها با توجه به این که در زیر زمین و یا روی تجهیزات فلزی نصب و قرار گرفته می شوند نباید به هیچ عنوان اتصالی میان هادی و زمین ایجاد شود برای مثال باید ولتاژ بر روی بدنه عایق نسبت به زمین صفر باشد

برای عایق کردن کابل ها از از مواد گوناگونی استفاده می شود که مهم ترین آن ها عبارتنداز:

۱- کاغذ های آغشته به روغن مخصوص

۲- مواد پلاستیکی

۳- مواد عایق از جنس پلی اتیلن که به نام XLPE  معروف هستند .

83 آیتم

جدولی  لیست 

83 آیتم

جدولی  لیست 

پرفروش ترین ها

محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.