محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید افزوده شد.

بیمتال

بیمتال چیست ؟

در صنعت برق برای محافظت از موتورهای الکتریکی در مقابل بارهای اضافه ازکلیدهای بیمتال ( رله حرارتی ) استفاده میگردد که بسیار پرکاربرد میباشد. کلیدهای بیمتال با قطع جریان برق در زمان افزایش بار از موتورهای الکتریکی محافظت می کنند. اصول عملکرد بیمتال بر پایه دو فلز متصل به هم با ضریب انبساط طولی مختلف می باشد که در مقابل بارهای اضافی و افزایش حرارت با تغییر شکل دادن باعث باز شدن مدار و قطع جریان شده و بروز آسیب به موتورهای الکتریکی جلوگیری می کنند.

 

ساختار، نحوه عملکرد و اجزای داخلی بیمتال

کلیدهای بیمتال از دو فلز به هم جوش شده که دارای ضریب انبساط طولی مختلف هستند ساخته می شوند که عبور جریان از بیمتال باعث گرم شدن دو فلز و انبساط آنها می گردد که به دلیل متفاوت بودن ضریب انبساط طولی آنها، این دو فلز به صورت همزمان به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم شده و در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکت ها باز شده و باعث قطع شدن مدار می گردد که در صنعت برق برای محافظت از موتورهای الکتریکی در مقابل بارهای اضافی بسیار مفید و بسیار پرکاربرد می باشند. به منظور افزایش سرعت عملکرد بیمتال، در قسمت های بالا و پایین تیغهٔ دو فلز از آهن ربا استفاده می گردد که نیروی مغناطیسی آن باعث سریعتر بسته شدن اتصال تیغه ها شده و از ایجاد جرقه و سوختگی در محل اتصال جلوگیری می نماید. عملکرد رله های حرارتی مانند کلید های بیمتال بوده با این تفاوت که در رله حرارتی سه تیغه وجود دارد که سیم حامل جریان چند حلقه به دور آن پیچیده شده و در زمان عبور جریان اضافه بار و گرم شدن هادی ها، حرارات به بیمتال منتقل می شود و باعث خم شدن تیغه می گردد و حرکت هر یک از بیمتال ها به یک اهرم فشار می آورد و با جا به جا شدن اهرم، تغییر وضعیت یک میکرو سوئیچ که دارای کنتاکت تبدیل باز و بسته است باعث قطع شدن مدار فرمان می گردد. بیشتر رله های بیمتال تنظیم پذیر بوده و می توان با چرخاندن پیچ تنظیم، آنها را برای جریانهایی از 1.05 تا 10 برابر جریان نامی الکتروموتور تنظیم کرد که در صورت افزایش جریان از مقادیر تنظیم شده، بیمتال مدار را باز و جریان را قطع نماید. رلهٔ بیمتال سه‌فاز معمولاً دارای سه پل قدرت و دو کنتاکت فرمان بوده که یک کنتاکت باز برای اتصال به سیستم هشداردهنده و یک کنتاکت بسته برای قراردادن در مسیر تغذیهٔ کنتاکتور استفاده می گردد. معمولاً کنتاکت بستهٔ بیمتال با شماره‌های ۹۵-۹۶ و کنتاکت باز آن با شماره‌های ۹۷-۹۸ مشخص میگردد .

 

قسمت های و اجزای مختلف بیمتال عبارتند از :

بیشتر مدل های بیمتال به صورت کلی از اجزای زیر تشکیل شده اند

  • تیغه‌های اتصال به کنتاکتور
  • ترمینال‌های اتصال به کابل موتور
  • ترمینال مشترک مدار فرمان
  • پیچ تنظیم جریان
  • ترمینال‌های باز و بستهٔ مدار فرمان
  • پیچ تغییر وضعیت
  • دگمهٔ برگشت وضعیت

 

نحوه نصب و استفاده از بیمتال

همانطور که در بالا گفته شد بیمتال در صورت ایجاد بار اضافه، با گرم شدن فلزها و تغییر شکل، فرمان قطع جریان را می دهد لذا بیمتال همیشه باید با کنتاکتور نصب گردد تا فرمان قطع جریان را به کنتاکتور داده و مستقیماً مدار قدرت را قطع نکند که برای این کار لازم است کنتاکت بسته بیمتال (NC) را که با شماره ۹۵ – ۹۶ روی بیمتال مشخص گردیده را با بوبین کنتاکتور سری کنیم تا در صورت بروز اضافه جریان مدار را قطع نماید. همانطور که گفته شد بیمتال صرفاً محافظ جریان حرارتی می باشد لذا لازم به ذکر است در صورت استفاده از بیمتال در مدار، ضروریست که از فیوز مینیاتوری نیز استفاده گردد تا در مقابل جریان مغناطیسی نیز از آن محافظت گردد .

بعضی از رله های بیمتال دارای دو حالت دستی و خودکار می باشند که شاسی تعبیه شده روی آن شامل علائم H و A بوده که علامت H نشان دهنده حالت دستی و A نشان دهنده حالت اتوماتیک می باشد که پس از عمل کرد بیمتال به دلیل تغییر حالت کنتاکت هایش می بایست برای بازگرداندن آن به حالت اولیه یا نرمال ، دکمه ریست (RESET) فشرده شود. قراردادن شاسی رو حالت A که نشان دهنده حالت اتوماتیک است باعث خواهد گردید کنتاکتهای بیمتال پس از هر بار عملکرد به صورت خودکار به حالت اولیه برگردند و در غیر اینصورت و قراردادن شاسی روی حالت H که نشان دهنده حالت دستی می باشد پس از هر بار عملکرد ، بیمتال باید به صورت دستی ریست گردد. کلیدهای استاپ (STOP) و تست (TEST) روی بیمتال تعبیه گردیده که از کلید استاپ برای آزمایش قطع مدار فرمان استفاده می گردد تا کاربران از اتصال صحیح مدار فرمان اطمینان حاصل نمایند و از کلید تست برای تست و آزمایش عملکرد صحیح بیمتال و سالم بودن یا خراب بودن آن استفاده می گیرد به اینصورت که فشردن این کلید میبایست جریان را قطع نماید. در زمان استفاده از يك بيمتال سه فاز براي يك مصرف كننده تكفاز، می بایست قطع كننده يكي از فازها را با قطع كننده فاز ديگر سري کرده و از كنتاكت باقي مانده باید براي اتصال نول به مصرف كننده استفاده گردد.

 

 تستهای بیمتال

تست حالت سرد ((COLD که در این روش می بایست دو برابر جریان نامی بیمتال به آن وارد گردیده و زمان عملکرد رله بیمتال اندازه گیری شود.

تست حالت گرم (HOT) که این تست به دلیل اینکه بعد از تست حالت سرد و پس از عمل کردن رله صورت می گیرد، تست گرم نامیده می شود که در این روش جریانی معادل شش برابر جریان نامی بیمتال به آن وارد شده و زمان عملکرد آن اندازه گیری شود .

تست حالت دو فاز که در این روش مدار را با دو فاز بسته و زمان عملکرد رله بیمتال را اندازه گیری می نمایند. سپس می بایست مقادير اندازه گیری شده با نمودار بيمتال مقايسه گردد .

50 آیتم

جدولی  لیست 

50 آیتم

جدولی  لیست 

پرفروش ترین ها

محصولی مطابق با انتخاب وجود ندارد.